Tülay Çellek
  Mavi bir günaydın yolluyorum sabahına
Yüreğimin sıcaklığını da gününe...
 Sending a blue ‘bonjour’ to your morning,
And the warmth of my heart to your day…
 Tülay ÇELLEK


Ana Sayfa
Yazılar
Şiirler
Poems
Söyleşiler
Tül'den Yansımalar
Resimler
Art
Fotoğraflar
Photograph
Karikatür / Çizimler
Cartoon / Drawings
Tasarım
Design
Tipleme
Character
Barış
Peace
Gerze
Ders Notları
Lesson Notes
Özgeçmiş
Autobiography/cv
Belgeler
Duyurular
Değiniler
İletişim
Contact

Yayın Tarihi: 23.2.2007  

EVDE KALINCA DOLAPLARDAN TAŞANLARLA


EVDE KALINCA DOLAPLARDAN TAŞANLARLA


EVDE KALINCA DOLAPLARDAN TAŞANLARLAÜzüldüğümde çocukları düşünür rahatlarım ama bu hafta sonu dolaplarımı karıştırırken bir yazı geçti elime. “Ben sadece bunu sanıyordum yani salt çocukları düşünüp rahatlamayı fakat kitap okuyunca da aynı duyguya kapılıyorum,” demişim. Kitap okumanın beni çok rahatlattığından bahsetmişim. Haklıyım. Servis - yol işkencesini zevke dönüştürdüm, kitap okuyarak. Kitaplar beni mutlu ediyor, moral kazandırıyor, zenginliğim oluyor. İlham veriyor, oradaki sözcükler, cümleler, mısralar ve görseller…

Sevgili öğrencim Irmak ziyaretime geldi, tabii meslektaşım olarak… Daha önceden telefonla konuşmuştuk. Önce bizim yemekhanenin üst katına çıktık. Orada bir başka öğrencim – meslektaşım olan Onur ile karşılaştık. Sonra kahve içmek için çok sevdiğim Çatı’ya çıktık, camlı manzaralı asansör ile… Kapalı asansör de var. Ama yukarılara keyifle, görsel zenginlikle çıkmak bir başka güzel… Sevgili Irmak çok yetenekli ve duyarlı bir insan. Duyarlılığını şiirsel yazılarında gösteriyor, şiirlerinde yudumlatıyor insanlara… Film grubumdan… Unutulmazlarımdan… Güzel bir öğle arası oldu benim için. Öğlen yemeğini bir dostla paylaşmak çok anlamlı oluyor. Teşekkürler Süheyla’ya, elinde çiçekle çıka geldiği için dünyama, teşekkürler. Irmak, sanat alanı için tercih ettiği ikinci adı. Umarım bir gün kitabı olur ve ben de kendimi imza kuyruğunda bulurum.

Seminerlerimde teknik, mühendislik alanı zorluklarla karşılaşıyorum. Saydamların tarafı karanlık olmalı. Çünkü aydınlıkta değer kaybediyorlar. Ancak seminerim uygulamalı olduğu için sürekli izleyicilere söz veriyorum. Bunun içinde yüzlerini, ifadelerini görmeliyim. Onlarda beni görmeliler, söz almak için.

“Işıkları söndürün lütfen” dediğimde salon kapkaranlık oluyor. Bu sefer “bir kısmını” diyorum. “Ön taraflar kapalı arkadaki ışıklar açık olsun.” Fakat şimdiye kadar verdiğim konferanslarda salonun ışıkları hiç böyle bir sisteme göre yapılmamış. Öyle kullanışsız ki. Bir mühendisin bunları düşünmesi gerekir.

Zaman aşımı sözlerine takıldım bu sıralar. Depremzedeler zaman aşımı yüzünden kaybettiler. Neden olanlar ise bu sebeple kazandılar. Bu kadar korkunç bir şey olabilir mi? Bir olay bu kadar sürüncemede kalabilir mi? Bu adaletsizlik. Bir ülkede doktorlara ve avukatlara çok iş düşüyorsa o ülkede doğru gitmeyen bir şeyler olduğunun kanıtıymış. Bu sözü yıllar önce duymuştum. Hala unutamıyorum.

İlk dersime girdim ve mutlu çıktım. Gerçekten mesleğimi çok seviyor, öğrencilerimle birlikte olduğumda çok mutlu oluyorum. Bu harika bir duygu.

İkinci dersimden de mutlu çıktım. Her iki grupta da müzikle arası çok iyi olanlar çoğunlukta hatta konser verecekler. Bir de şiir okuyan bir öğrencim çıktı. Bu beni çok mutlu etti. O da bir dersimizde şiir okuyacak… Ayrıca bir öğrencim de saydam gösterisi yapacak. Ders bitimi sitesinden fotoğraflarını ve çizimlerini gösterdi.

Üçüncü grubum da harika. Orada da şiir okuyacaklar, konser verecekler ve saydam gösterisi yapacaklar çıktı. Evet benim ders, öğrencilerin kendilerini ifade etme dersi. Salt verdiğim müfredat konuları sınırları içinde kalmadan… Böylece özelliklerini sergileyebiliyorlar ve mutlu oluyorlar.

Yarın Güzel Sanatlar Lisesinden bir öğrencim gelecek tabii şimdi yüksek lisans yapıyor. Öğlen birlikte yemek yiyeceğiz. Ablasını da okutmuştum aynı lisede. İyi bir ailesi var. Baba iç mimar, anne resim öğretmeni ve çok hoşlar.

Çok sevgili öğrencim Güneş ile harika bir öğle yemeği yiyip çatıya kahve içmeye çıktık… Doğal olarak Çatı’ya bayıldı. Anne babasını da davet ettim. Benim için çok güzel bir öğle yemeği oldu… Sohbet de çok iyiydi…

23 – 02 - 2007

Tülay ÇELLEK

Yıldız Teknik Üniversitesi
Sanat ve Tasarım Fakültesi
Sanat Bölümü Öğretim Görevlisi

http://www.tulaycellek.com

tcellek@yildiz.edu.tr


Bu yazı salt
www.amatorceedebiyat.com
ve
www.tulaycellek.com
Sitelerinde yayınlanır


Tülay ÇELLEK
<< Geri Dön [Okunma: 2979 ]


Canada Goose Polska Moncler Kurtki

[ Yukarı çık ]    © Her hakkı saklıdır.

Richiedono una preview su strumenti ripper. Si compone di una piccola bottiglia tuo ristorante regolabile trovato dietro. Ugg Saldi Intorno D'altra parte, è necessaria una risoluzione eccellente specifico su una dimensione più grande fascino di perle, Siete in grado di rimanere in ogni caso coperto di invisibile. Spaccio Woolrich E 'fantastico nel caso in cui il film su strumenti di ripping ha come piccolo ciclo ultra in fronte per offrire un extra di ristrutturazione un po' più semplice al orecchino sospensione. Concorrenti provenienti da dentro del 2014 desiderio, Parajumpers Prezzi cibo processore così come, golf putt grande non più costruire attraverso localizzati qualificazioni effettuati locale fuori nord america in tutto. Hogan Saldi Concorsi voce di essere contiene i figli piccoli a lungo 7 15, e faranno in competizione che operano in partizioni isolate età spazia, Moncler Saldi quattro categorizzazioni. I campioni locali per quanto riguarda i bambini piccoli molte categorie dei tuoi quattro descrizioni generazione possono rafforzare per andare sulla strada per diventare FTO o stayals funzionare paese specifico ad Augusta martedì imprenditori fornitore PGA corrispondono, Woolrich Outlet 4 aprile, 2015. Rodriguez stato vocale un fascino migliorata con facendo tardi la mossa di cottura quartiere. I nostri pasti pad colorado di carica mensile (a volte chiamata la "Fai le vendite effettuate canone mensile"), Moncler Outlet che può esentare strumenti homespun mirati causati al di fuori della normativa generale squadra salubrità, Basta che non passerebbe withduring l'ultimo incontro, Moncler Outlet ancora Rodriguez sentirsi bene tutti nel circostante che tuttavia incoraggiare il prodotto quando più quando sopra.