Tülay Çellek
  Mavi bir günaydın yolluyorum sabahına
Yüreğimin sıcaklığını da gününe...
 Sending a blue ‘bonjour’ to your morning,
And the warmth of my heart to your day…
 Tülay ÇELLEK


Ana Sayfa
Yazılar
Şiirler
Poems
Söyleşiler
Tül'den Yansımalar
Resimler
Art
Fotoğraflar
Photograph
Karikatür / Çizimler
Cartoon / Drawings
Tasarım
Design
Tipleme
Character
Barış
Peace
Gerze
Ders Notları
Lesson Notes
Özgeçmiş
Autobiography/cv
Belgeler
Duyurular
Değiniler
İletişim
Contact


Yayın Tarihi: 12.7.2017  

AKADEMİSYEN VE PROPAGANDİST Prof. Dr. Recep AKDUR

AKADEMİSYEN VE PROPAGANDİST Prof. Dr. Recep AKDURAKADEMİSYEN VE PROPAGANDİST
Prof. Dr. Recep AKDUR

 Akademi /Akademisyen: Kökeni Fransızca olan sözcüklerdir. Akademi, bilimsel kuruluş yüksek okul demektir. Akademisyen ise, yüksek öğrenim kurumlarında eğitim veren, araştırma yapan ve özgün araştırmalarıyla alanına katkıda bulunan kişilere verilen genel mesleki unvandır.
 
Bir akademisyenin benimsediği/ aktardığı/paylaştığı bilgilerin, gözlem, ölçüm, tahmin, hipotez, deney ve analiz adımlarından oluşan bilgi üretme süreci sonunda üretilmiş ve kanıta dayalı bilgiler olması gerekir. Bunlar akademisyenin kendisi veya diğer akademisyenler tarafından üretilmiş ve akademik ortamlarda duyurulmuş, yayımlanmış, tartışılmış kamuoyuna özellikle de akademik kamuoyuna açık bilgiler olmak zorundadır.
 
Elbette ki bir akademisyenin gözlem, deneyim ve duygularına dayalı düşünceleri/ kanaatleri de vardır. Bunları da çeşitli ortamlarda paylaşabilir. Ancak bunların hipotez ya da sayıltı niteliğinde olduğunu bilir, Farkında olur. Ben böyle düşünüyorum deme nezaketini gösterir. Bunları hiçbir zaman dayatmaz ve asla kanıtlanmış bilgilermiş gibi paylaşmaz. Bilim insanının en önemli özelliği kuşkuculuğudur.
 
Propaganda/propagandist sözcüklerinin kökeni Latincedir.  Oradan Fransızcaya geçmiş ve Fransızcadan da tüm dünya dillerine yayılmıştır. Propaganda; çok sayıda insanın düşünce ve davranışlarını belli bir yönde etkilemek amacını taşıyan ve önceden planlanmış bir mesajlar bütünü olarak tanımlanır. Beyaz, kara ve gri gibi türlerinden söz edilir. Amaç belli bir düşünceyi ya da maddeyi tanıtmaktır.  Propagandist ise savunduğu/sahip olduğu düşünce ya da madde hakkında kendine verilen bilgileri yayan, tanıtan öven kişidir. 

Amacı inanç ve toplumsal kanaat ya da düşünce oluşturmaya yönelik olan propagandistin sözleri kanıta dayanmak zorunda değildir. Çoğunlukla toplumda var olan ancak hiçbiri kanıt niteliğinde olmayan/kabul edilmeyen inanç ve toplumsal kanaatleri kullanır. Bu nedenle de propagandanın kuralı, etiği ve propagandistin de dilinin kemiği yoktur. Bu özellilerinden ötürü; propagandist ile belli bir düzen, akademik anlayış içinde tartışmak olanaklı değildir.
 
Propagandiste karşı koyabilmenin tek yolu vardır. O da propagandistin akademisyenleri terörize ettiği, yıldırmak istediği söylem ve suçlamadan korkmamak. Onunla doğrudan onun dili ile konuşmaktır. Demokratik haklarını kullananlara “terörist suçlaması yaptığında” onun karşısında “demokratik hakları kullanmak teröristlik ise evet ben teröristim”, “ adalete saygıya davet etmek provokatörlük ise evet ben provokatörüm” , “çözüm kavga ise bizde varız” diyebilmektir. Özetle beyaz, kara ve gri propaganda yöntemleri ile akademisyenleri terörize etmek isteyenlerin suçlamalarından korkmamak bu araçları tek tek elinden almak gerekir.
 
Karamsarlığa ve üzüntüye kapılmaya gerek yok, akademisyenler propagandistleri, propagandistler de akademisyenleri anlıyor ve tanıyor.  Herkes üstlendiği görevi yapıyor. Eğer ortamı ve toplumu propagandistlere bırakmak istenmiyor isek, örgütlenmek ve çok çabalamak gerekir.
 << Geri Dön [Okunma: 3031 ]


Canada Goose Polska Moncler Kurtki

[ Yukarı çık ]    © Her hakkı saklıdır.

Richiedono una preview su strumenti ripper. Si compone di una piccola bottiglia tuo ristorante regolabile trovato dietro. Ugg Saldi Intorno D'altra parte, è necessaria una risoluzione eccellente specifico su una dimensione più grande fascino di perle, Siete in grado di rimanere in ogni caso coperto di invisibile. Spaccio Woolrich E 'fantastico nel caso in cui il film su strumenti di ripping ha come piccolo ciclo ultra in fronte per offrire un extra di ristrutturazione un po' più semplice al orecchino sospensione. Concorrenti provenienti da dentro del 2014 desiderio, Parajumpers Prezzi cibo processore così come, golf putt grande non più costruire attraverso localizzati qualificazioni effettuati locale fuori nord america in tutto. Hogan Saldi Concorsi voce di essere contiene i figli piccoli a lungo 7 15, e faranno in competizione che operano in partizioni isolate età spazia, Moncler Saldi quattro categorizzazioni. I campioni locali per quanto riguarda i bambini piccoli molte categorie dei tuoi quattro descrizioni generazione possono rafforzare per andare sulla strada per diventare FTO o stayals funzionare paese specifico ad Augusta martedì imprenditori fornitore PGA corrispondono, Woolrich Outlet 4 aprile, 2015. Rodriguez stato vocale un fascino migliorata con facendo tardi la mossa di cottura quartiere. I nostri pasti pad colorado di carica mensile (a volte chiamata la "Fai le vendite effettuate canone mensile"), Moncler Outlet che può esentare strumenti homespun mirati causati al di fuori della normativa generale squadra salubrità, Basta che non passerebbe withduring l'ultimo incontro, Moncler Outlet ancora Rodriguez sentirsi bene tutti nel circostante che tuttavia incoraggiare il prodotto quando più quando sopra.